Jesteś w strefie
dla pacjenta

Zarejestruj paragon
Katalog produktów Futuro™
Mapa Fizjoexpertów Futuro™

Zapobiegaj
Rehabilituj
Trenuj

Zapobiegaj

NATURA – jak do niej powrócić?

Czy potrafisz wyobrazić sobie, a może przypomnieć czasy, w których drzewo było twoim dobrym przyjacielem? Mogłaś/eś szukać ptaków ukrytych w jego koronie, schować się za jego pniem. Czasy, w których łąki zachwycały swoimi kolorami i zapachami, a rośliny i zwierzęta nieustannie inspirowały do zabawy? Jak się czułaś/eś, będąc w kontakcie z tym, co żyje, kwitnie i porusza się? Może warto wrócić na łono przyrody i żyć bliżej natury, bo to jeden ze sposobów ułatwiających odzyskanie zdrowia i dobrej kondycji.

Dzieci posiadają naturalną zdolność korzystania z tego, co oferuje im naturalne otoczenie i budują z nim relację, nawet w przestrzeni miasta. Niestety dorośli, żyjący w świecie zbudowanym głównie z betonu i tworzyw sztucznych, często zapominają, jak istotny jest codzienny kontakt z naturą. Pewien człowiek, który po latach na nowo odkrył uzdrawiającą siłę natury powiedział: „Spędzaj co najmniej 30 minut dziennie na łonie przyrody. A jeśli nie masz na to czasu – to choćby godzinę”.

Bliżej natury, czyli zdrowiej

Czy wiesz, że ludzie, którzy spędzają więcej czasu w otoczeniu natury są zdrowsi. Nie musisz od razu wspinać się na drzewo czy biegać po łące, aby doświadczać dobroczynnego wpływu przyrody, wystarczy bowiem samo przebywanie na łonie natury! Zadbaj więc, aby nic cię nie powstrzymywało przed spacerami nad rzeką, wędrówkami w góry, zwiedzaniem parków, organizowaniem pikników na leśnej polanie czy innymi aktywnościami w terenie.

  • Jeśli przeszkodą miałby być pobolewający staw skokowy, to koniecznie zabezpiecz go dobrej jakości opaską kompresyjną marki FUTUROTM. Produkty te gwarantują optymalne wsparcie w trakcie poruszania się, a poprzez kompresję i ciepło, jakie zapewnia przyjemny materiał, z którego są wykonane, stymulują krążenie przez co zmniejszają obrzęk i ból. Dzięki temu spacery staną się wielką przyjemnością.
  • Gdy jesteś po kontuzji nadgarstka, ale mimo tego chcesz uprawiać sporty wodne, to pamiętaj o stabilizatorze, który pomoże odciążyć staw. W portfolio marki FUTUROTM znajduje się znakomity wodoodporny stabilizator nadgarstka, który świetnie sprawdza się nawet w trudnych, mokrych warunkach. Takie wsparcie pozwoli aktywnie korzystać z dobrodziejstw natury nad wodą.
Las receptą na zdrowie

Nazywana „leśną kąpielą”, po japońsku „Shinrin-yoku”, to powszechna w Japonii praktyka, polegająca na nawiązywaniu kontaktu z przyrodą i tzw. „wchodzeniu w atmosferę lasu”. Przebywając w środowisku leśnym, nawiązujesz niewidzialną interakcję z fitoncydami – aktywnymi substancjami chemicznymi, wydzielanymi przez kwiaty, liście i korę drzew. Fitoncydy działają antybakteryjne oraz pierwotniako- i grzybobójczo, a drzewa wydzielają je, by odstraszyć szkodniki. Okazało się, że substancje te wpływają dobroczynnie i relaksująco na organizm człowieka. „Leśne kąpiele” znacząco obniżają ciśnienie krwi, częstotliwość skurczów serca i stężenie kortyzolu (hormonu stresu). Wysoki poziom stresu w codziennym życiu hamuje działania układu odpornościowego, który odgrywa ważną rolę w obronie przed wszelkimi bakteriami i wirusami. Zatem kontakt ze środowiskiem leśnym, dzięki zmniejszeniu poziomu stresu, może poprawić zdolności obronne organizmu! Dlatego staraj się każde niedzielne popołudnie spędzić na spacerze z przyjaciółmi, rodziną czy nawet samotnej przechadzce.

Nie trać czasu, chodź do lasu i oddychaj pełną piersią!

Powrót do artykułów

REHABILITUJ

Wrócić do aktywności po urazie

PRZECZYTAJ

TRENUJ

Trenuj nawet w... ŚWIĘTA!

PRZECZYTAJ
×