Jesteś w strefie
dla pacjenta

Zarejestruj paragon
Katalog produktów Futuro™
Mapa Fizjoexpertów Futuro™

Zapobiegaj
Rehabilituj
Trenuj

Rehabilituj

FIZYKOTERAPIA – natura w połączniu z zaawansowaną technologią

Ludzie zawsze obserwowali otaczający świat i starali się wykorzystywać różne, zachodzące w przyrodzie zjawiska do uśmierzania bólu i przywracania ciału sprawności. Fizykoterapia ma więc długą historię. Dzisiaj nie ogranicza się już do nagrzewania chorych miejsc przez Słońce, ale korzysta ze zdobyczy nowoczesnej fizyki. W fizykoterapii do łagodzenia bólu, zmniejszania obrzęku i wysięku, czyli przyspieszania gojenia się tkanek po urazie, wykorzystuje się zjawiska fizyczne: światło, prąd elektryczny, fale magnetyczne, ultradźwięki czy niską lub wysoką temperaturę.

Dzięki nowoczesnej, specjalistycznej aparaturze każda z dziedzin fizykoterapii (np. światłolecznictwo, ciepłolecznictwo, elektrolecznictwo, hydroterapia, mechanoterapia) oferuje szeroki wachlarz zabiegów. Przykładowo, na kontuzjowane miejsca można oddziaływać światłem widzialnym i niewidzialnym albo monochromatycznym, pochodzącym z laserów emitujących fale o różnej długości i mocy. Lecznicze właściwości mają stosowane prądy stałe i zmienne, ultradźwięki, fale uderzeniowe czy pole magnetyczne, no i oczywiście woda. Wszelkie kąpiele, natryski, okłady, różnego typu masaże czy zabiegi wykorzystujące strumienie wody płynące pod ciśnieniem, kiedy równocześnie w ich trakcie wykonujemy różne ruchy i ćwiczenia, potrafią szybko postawić na nogi, i to w dosłownym znaczeniu. Fizykoterapia bowiem wspiera procesy biologiczne zachodzące w organizmie i przywraca jego wewnętrzną równowagę – stan homeostazy, czyli zdrowie. Generalnie, zabiegi fizykoterapeutyczne zmniejszają: odczuwany ból, zastoje krwi i limfy w organizmie, łagodzą przewlekłe stany zapalne. Dzięki temu ciało rozluźnia się, a krążenie działa sprawniej. Jesteśmy przygotowani do wykonywania różnych ruchów, nawet tych, które po kontuzji czy urazie sprawiały trudności. Zaczynamy oddychać swobodniej, stajemy się wyciszeni i spokojni, a tym samym szybciej wracamy do zdrowia.

Niezbędny ruch

Same zabiegi fizykoterapeutyczne to jednak jeszcze za mało! Nawet kiedy odczuwasz po nich wyraźną poprawę, bez dodatkowych ćwiczeń, wysiłku fizycznego czy aktywności ruchowej (wykonywanie różnych codziennych prac i odzyskiwanie sprawności) leczenie będzie niepełne. Jedynie kompleksowe podejście do terapii, czyli łączeniu ruchu z zabiegami, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, hartuje i zwiększa siłę oraz odporność fizyczną organizmu. Jak więc na co dzień łączyć leczniczą fizykoterapię z ruchem? Czy można niejako „nosić ze sobą”, czyli stale odczuwać rozluźniające ciepło lub dobroczynny, delikatny masaż falującej wody? Okazuje się, że TAK! Taką funkcję spełniają dobrej jakości opaski i stabilizatory marki FUTUROTM. Kiedy na uszkodzony staw zakładasz odpowiednio dopasowaną opaskę kompresyjną sprawiasz, że miejsce urazu czuje się niejako „otulone”, więc się rozluźnia. Dzięki temu zmniejsza się odczuwany ból i znów możesz swobodnie chodzić, wyginać ciało, poruszać ręką czy nogą. Dodatkowo poprawia się krążenie, co w połączeniu z ruchem ułatwia dostarczanie składników odżywczych do gojącego się miejsca. Jeśli kontuzjowany staw wymaga większego wsparcia, możesz użyć stabilizatorów, które dodatkowo zabezpieczą tkanki przed dalszym uszkadzaniem i pozwalają na swobodne poruszanie się.

W ten prosty i łatwy sposób (dzięki opaskom i stabilizatorom) korzystasz z fizykoterapii w najlepszej formie, czyli w trakcie ruchu!

Powrót do artykułów

ZAPOBIEGAJ

NATURA – jak do niej powrócić?

PRZECZYTAJ

TRENUJ

Trenuj nawet w... ŚWIĘTA!

PRZECZYTAJ
×